fbpx

Želatina – kaip tirpinti, kur naudoti ir kiti patarimai

ŽELATINA – KAIP TIRPINTI, KUR NAUDOTI IR KITI PATARIMAI

KAS TA ŽELATINA IR KAM NAUDOJAMA

Želatina yra tirštiklis, pagamintas iš gyvūninės kilmės produktų.
Dažniausiai želatina naudojama norint sutirštinti nekepto torto masę, panakotą, šaltieną, drebučius,

želatina grūdeliais
KIEK ŽELATINOS REIKĖS

Kuo daugiau želatinos, tuo tirštesnis gausis patiekalas.
Norint gauti drebučių pavidalo konsistenciją – 1 litrui patiekalo reikės apie 20 g želatinos.
Jei norite, kad patiekalas būtų tvirtas, pjaustomas peiliu – 1 litrui masės naudokite 40-60 g želatinos.

KAIP PARUOŠTI ŽELATINĄ

Želatiną grūdeliais pirmiausia reikia išbrinkinti, o tada ištirpdyti.

Brinkinimas. Į indelį pilkite truputį kambario temperatūros vandens (1 šaukštui želatinos  – 50 ml vandens), suberkite želatiną trupinant tarsi prieskonius tarp pirštų, ir palikite 10 minučių. Jei želatiną užpilsite tiesiog vandeniu, ji sušoks į gumulą ir blogiau brinks.

Tirpdymas. Garų vonelėje pašildykite išbrinkusią želatiną, kol ištirps iki vientisos masės. Neužvirkite želatinos!
Galima tirpdyti ir mikrobangėje – išbrinkintą želatiną pašildykite apie 30 sekundžių vidutinio galingumo rėžimu. Jei neištirpo, pašildykite dar. Svarbu, jos neperkaitinti ir neužvirti.  

Jei naudosite itin smulkią miltelių tipo želatiną, ją užteks tik ištirpdyti, brinkinti nebereikia. O tirpdymas gan paprastas – 1 šaukštą miltelinės želatinos užpilti 5 šaukštais karšto (bet ne verdančio) vandens ir gerai išmaišyti.

DAR KELI PATARIMAI
  • Želatinos negalima užvirti.
  • Kiviai, ananasai, papajos turi tamtikrų fermentų ir vitamino C, kurie sumažina želatinos poveikį ir patiekalas gali nesustingti.
  • Kai ruošiate patiekalus su želatina, visus skysčius maišykite vienodos temperatūros. Jei supilsite želatiną į labai šaltą masę, gali sušokti į gabalėlius, stingstant susisluoksniuoti.
  • Sluoksniuotus desertus gaminti nesudėtinga, tik reikia laiko ir kantrybės. Supilkite vienos spalvos sluoksnį, palaukite, kol sustings, pilkite kitą sluoksnį ir taip kartokite. Jei paversite indą stingstant kampu, sluoksniai gausis įstriži.
  • Jei patiekalas sunkiai išsiima iš formos, įmerkite formą į šiltą (neverdantį) vandenį ir palaukite keletą sekundžių. Želatininė masė patirps ir atšoks nuo formos sienelių.

KITI MŪSŲ RECEPTAI