fbpx

Uogų ir vaisių pastilės (+video)

Vasarą ant medžių ir krūmų užauga tiek daug vitaminų, kurių nespėjame suvalgyti iš karto. Uogienės, šaldytos uogos, trintos uogos, uogų ledai, džiovintos uogos ir .. uogų ir vaisių pastilės. Uogų džiovinimas – puikus būdas išsaugoti maistingąsias savybes neprarandant skonio. Pastilių gaminimas – panašus į džiovinimą, tik prieš tai uogos sutrinamos į tyrę. Uogų ir vaisių pastilių skonis panašus į obuolių sūrio skonį, ir konsistencija panaši, tik kad mažiau apdorojimo karščiu ir tikriausiai daugiau vitaminų.

Prisipažinsiu, tikrai ne iš pirmo karto pavyko. Tiksliau, ne iš pirmo karto rezultatas man įtiko. Bet aš Tau papasakosiu visą istoriją, kaip mano eksperimentas vyko.

Tos pirktinės pastilės (užkandžiai) man labai skanios, bet vis atkreipdavau dėmesį, kad nemaža sudėties dalis yra obuolių tyrė. Galvojau, och kokie, bando pigiau pagaminti. Todėl pirmiausia nusprendžiau blenderyje sutrinti tiesiog juoduosius serbentus ir avietes. Išdžiovinau. Gavosi laaaaabai intensyvus ir rūgštus skonis.

Na gerai, bandau antrą kartą. Vėl sutryniau uogas ir įdėjau cukraus. Nors pirktinėse cukraus nededa ir jos saldžios, bet kitos išeities man nebuvo. Gavosi visai neblogai. Bet vistiek labai intensyvu.

Vaisių pastilės
Trečias bandymas – tik agrastai. Nepatiko.

Bandau trečią kartą, tik iš kitų uogų – agrastai jau byra nuo krūmo. Jie gi labai saldūs, nereikės cukraus. Deja, agrastai pasirodė visiškai nevykęs pasirinkimas. Galbūt skanu su jais,jei jie bus sudėtyje iki 15 proc. (taip spėju, nebandžiau). Konsistencija gavosi netolygi, labai ilgai džiūvo (gal todėl įgavo rūgtelėjusių uogų kvapą). Visiškai nepatiko pastilės tik iš agrastų.

Vaisių pastilės
Uogų ir vaisių pastilės gaminimas

Ketvirtą kartą nusprendžiau paklausyti vienos mano skaitytojos patarimo – įdėti obuolių tyrės. Ir stebuklas! Man pavyko! Konsistencija glotni, kvapas nuostabus (kepant obuolius įdėjau cinamono), skonis puikus. Iš visų kartų, kiek iki šios minutės rašant įrašą eksperimentavau, gaminti su obuolių tyre gavosi skaniausias variantas.

Džiovinimo kaina. Mano džiovyklės galingumas 500 W, vieną partiją uogų ir vaisių pastilių džiovinau apie 12 valandų, vadinasi sunaudojau apie 6kW elektros energijos. Pagal dabartines kainas, 1kW kaina 14 ct, vadinasi iš viso tai kainavo apie 84 eurocentus. Vienu metu džiovinau 5 padėklus, iš kurių kiekvieno gavosi po 4 ritinėlius, iš viso 20 ritinėlių.
Hm, dar nemažai kepimo popieriaus sunaudojau, turbūt kokius 3 metrus, tai gautųsi apie 40 ct (10 metrų popieriaus kaina 1,40 €).

Dar keli patarimai:
 • gaminant uogų ir vaisių pastiles įmaišykite obuolių tyrės
 • jei norite visiškai lygios konsistencijos, tyrę pertrinkite per sietelį, taip pašalinsite sėklas ir odeles (bet prarasite dalį vitaminų, kurių odelėje yra daug didesnė koncentracija)
 • naudokite prieskonius, pvz kepant obuolius įdėkite cinamono
 • ragaukite, jei obuoliai pakankamai saldūs, papildomo pridėtinio cukraus nebereikės
 • eksperimentuokite su skirtingomis uogų rūšimis, slyvomis.
 • jei džiovinsite elektrinėje džiovyklėje, kas 4 valandas sukeiskite padėklų aukščius, nes apatiniai džiūna labiausiai, o viršutiniai mažiausiai.
Vaisių pastilės
Uogų ir vaisių pastilės
Ingredientai:
 • 1/3 uogų
 • 2/3 obuolių tyrės
 • cukraus pagal skonį
 • šaukštelis cinamono
Kaip gaminti:
 • obuolius nulupkite, išimkite sėklas, supjaustykite gabalėliais, apibarstykite cinamonu ir kepkite 180 laipsnių karščio orkaitėje apie 30 min
 • uogas nuskinkite. Naudojau joštą. Dar labai tiktų avietės, juodieji serbentai.
 • viską sutrinkite iki vientisos masės. Jei norite, pertrinkite per sietelį (bet nebūtina, aš netryniau). Jei labai rūgštu, įdėkite cukraus pagal skonį.
 • Kepimo popieriaus lakštą lenkite per pusę, per pusę ir dar per pusę. Tada nukirpkite vidinį galiuką ir išorinį kraštą. Taip gausite apvalios džiovyklės padėklo formą. Kepimo popierius naudojamas kaip pagrindas.
  * Galite džiovinti orkaitėje, ar betkokiu kitokiu džiovinimo būdu. Tuomet kepimo popierių suformuokite pagal džiovinimo pagrindą.
 • Pilkite gautą tyrę ir paskirstykite tolygiai. Čia turbūt sunkiausias darbas. Jei pilsite per storai – ilgai džius. Jei per plonai – bus sunkiau nuplėšti nuo kepimo popieriaus. Nevienodai paskirstyta tyrė nevienodai išdžius. Idealu, jei storis gausis apie 3 mm.
 • Džiovinkite. Aš naudojau elektrinę džiovyklę, 70 laipsnių, džiovinimas užtruko apie 12 valandų. Bet šitą punktą geriausiai žiūrėti pagal situaciją. Tyrė turi nelipti prie rankų, nebūti šlapia, bet tuo pačiu išlikti lanksti. Jei džiovinsite per ilgai, gausite kaip traškučius, irgi nėra blogai. Jei džiovinsite per trumpai, tyrė tiš, lips prie rankų, nepatogu valgyti, o gal ir greičiau suges.
 • Nulupkite pastilę nuo popieriaus. Formuokite. Aš pjausčiau į keturias dalis ir sukau į tūteles. Galite pjaustyti šiaudeliais, trikampėliais, ar kaip tik sugalvojate.
 • Uogų ir vaisių pastiles laikykite tamsioje, sausoje vietoje. Geriausiai tiktų kartoninė dėžutė.

Ką manai apie šį įrašą?

KITI MŪSŲ RECEPTAI


%d bloggers like this: